tht - generální sponzor šachové extraligy družstev

tht Extraliga ČR

družstev v šachu 2016/2017

12. prosince 2016Kateřina Šmajzrová

Nový Bor opět nepokořen

Poté co měl šachový svět čas sledovat zápas o Mistra světa nebo Mistrovství světa seniorů v Mariánských Lázních se vrátila 3. a 4. kolem česká tht Extraliga.

Co nám přineslo sobotní kolo?

Již kolem 14. hodiny se začaly rýsovat první výsledky, Unichess si proti Jičínu vybudoval náskok jednoho bodu, který postupně navyšoval a zápas nakonec skončil 5:3 ve prospěch domácích. Lysá A přesvědčivě drtila Lokomotivu Brno. Zajímavější situace nastala v zápase Durasu s Lysou B, kde po další výhře Cyrila Ponížila stačilo Durasu udržet na zbylých 3 šachovnicích remízy.

V Hotelu Galerie Royal se začalo o hodinu později, i přesto Nový Bor již nad svým velkým konkurentem Rapidem Pardubice vedl 1,5-0,5 zásluhou Mateusze Bartela.

V Litovli byla situace téměř identická, začátek v 11 hodin a stav 1,5-0,5 pro Labortech. Po rychlé remíze na 6. šachovnici udělal litovelský Tomáš Studnička chybu, kterou ostravský Jiří Kočiščák potrestal matem.


Zahájení zápasu Tatran Litovel - Labortech Ostrava
foto: Kateřina Šmajzrová

Ve Frýdku-Místku se dohrávala poslední velmi důležitá partie. Za stavu 4-3 pro Frýdek-Místek musel Sergei Azarov udržet remízu. To se mu s 5 pěšci méně nepovedlo a Slavoj Poruba vybojoval cennou remízu. Připomeňme si, že v loňském 9. kole se Sergej Azarov ocitl ve stejné pozici proti Alexandru Daninovi (Třinec), který ale po osmihodinovém boji dokázal zvítězit. Danin se předvedl i tentokrát, již v barvách Lysé B, porazil Pavla Šimáčka a zachránil remízu svému týmu.

V Litovli se bojovalo dlouho, ale nakonec rozhodly zkušenosti Vladimíra Tally a Richarda Biolka. Na konečných 5,5-2,5 pro Ostravu ještě zvýšil po dlouhém boji Vítězslav Rašík. Drtivé vítězství si připsalo Výstaviště Lysá nad Labem, Lokomotivě Brno nadělilo pod stromeček kanára.

Nejdéle se bojovalo v Praze, kdy Nový Bor nakonec potvrdil roli favorita a Pardubice udolal 5:3. Ačkoliv po vítězství Mateusze Bartela vyrovnal Honza Votava, který porazil českou dvojku Viktora Lázničku, pak své zkušenosti proti mladým soupeřům ukázali Alexej Širov i Zbyněk Hráček a zajistili tím Boru další vítězství. Zhodnocení zápasu nám zaslal Martin Petr: „Novému Boru jsme na sedmi šachovnicích kladli tuhý odpor (až na moji tradiční prohru s Mateuszem Bartelem). Kdyby Kamil Dragun proti Alexeji Širovovi využil nečekanou šanci v tahu 60…Sc3, mohlo být ještě veselo.“

Jsem zvědavá, kdo dokáže sebrat body českému mistrovi, který zvítězil už 19 zápasů v řadě. Naposledy s nimi dokázal remizovat Labortech Ostrava 7. února 2015!

Prohlédnout výsledky 3.kola a přehrát si partie můžete na chess24.

V neděli se zápasy začaly rozhodovat kolem prvních časových tísní. V Litovli se zásluhou Davida Kaňovského vedení ujala Poruba, na zbylých šachovnicích stály vyrovnané pozice. Rapid Pardubice zatím potvrzoval roli favorita a po vítězství Martina Petra a jeho svěřence Jakuba Půlpána vedl 3:1.

Lokomotiva již uhrála první partiové body zásluhou Martina Šklíby a Milana Kratochvíla, i když na předních deskách ukázala ŠK města Lysá nad Labem jasně svoji sílu. Výstaviště Lysá nad Labem uplatnilo své silnější zadní šachovnice a proti Durasu vedlo 3:1.

A jak vše nakonec dopadlo?

Labortech se s Frýdkem rozloučil smírně 4-4, rezultativní výsledky si připsali Vítězslav Rašík a Igor Rausis, kteří oba o víkendu získali 2 body ze 2 partií. V Litovli nakonec koncovku neustál Pavel Zpěvák, ztratil pěšce a Krzystof Jakubowski upravil skóre na 5-3. Pardubice přesvědčivě zvítězily, stejným poměrem jako 1. Novoborský ŠK, a to 5,5-2,5. „Proti Unichessu se nám zápas podařil. Výsledné skóre je pro soupeře až příliš kruté, protože v pozicích před časovou kontrolou měli bodů více, ale naše celkové týmové vítězství nebylo ohroženo. Závěr partie Jakuba Půlpána stojí za přehrání.“ dodává pardubický Martin Petr.


Partii Jakubowski - Zpěvák přihlíží zástupce kapitána Slavoje Poruba Petr Dostál
foto: Kateřina Šmajzrová

Obě družstva Lysé si připsala vítězství, přidávám zhodnocení víkendových zápasů kapitánem ŠK města Lysá nad Labem Martinem Červeným (a tímto mu děkuji za zaslání):

Čekaly nás velmi důležité zápasy s přímými konkurenty o záchranu a tomu odpovídala i posílená sestava. Přestože jsme byli v zápase s Durasem ratingově jasnými favority, netahali jsme ani chvilku zápasu za delší konec. Celková remíza je vzhledem k průběhu zápasu pro nás dobrá.
V zápase s Lokomotivou jsme měli překvapivě problémy, výborně zahráli všichni Kratochvílové. Naštěstí pro nás nedokázali dotáhnout do vítězného konce ani jednu partii, zápas pak rozhodli zkušeně naši hosté na prvních třech deskách.

Hodnocení víkendových zápasů Durasu z pera Neklana Vyskočila:

Lysá B - Duras 4 : 4
K dvojzápasu do Lysé jsme odcestovali bez našich lídrů Davida Shengelii a Michaila Demidova, takže naším cílem bylo bodovat především v prvním zápase proti béčku Lysé. Ta však na nás nastoupila se třemi ruskými velmistry a ratingovou převahu měli domácí na všech šachovnicích. Přesto se pro nás zápas vyvíjel nadějně, když po remízách v partiích IM Červený - IM Chytilek a GM Polák - GM Vorobiov na jedničce černýma pěkně zvítězil IM Cyril Ponížil nad GM Vladimírem Potkinem a také v ostatních partiích jsme na tom byli celkově lépe. Domácí ale potom vytěžili z minima maximum, když udrželi všechny horší pozice a jedinou lepší (GM Danin - IM Šimáček) přetavili v celý bod. Nakonec tedy mohli být za remízu rádi spíše domácí, ale bod je dobrý i pro nás.

Duras - Lysá A 3 : 5
V neděli jsme proti áčku Lysé museli postavit další dva náhradníky za IM Pavla Šimáčka a IM Romana Chytilka, takže jsme proti jednomu z nejsilnějších extraligových týmů byli ještě mnohem větším outsiderem než v sobotu. Nabitý domácí tým od začátku potvrzoval roli favorita, když rychle vyhráli GM Vlastimil Jansa nad Šimonem Macharáčkem a GM Jan Krejčí nad Ondřejem Nepomuckým. Pak se však domácí gólostroj trochu zadrhnul (v sobotu 8 : 0 Lokomotivě Brno) a začalo přibývat remíz. Za stavu 4 : 2 dokonce snížil na rozdíl jediného bodu IM Martin Blahynka, který v dlouhé partii přetlačil GM Yemelina, ale domácí měli zápas pod kontrolou. V závěrečné partii měl totiž GM Jiří Štoček jistou remízu ve věžovce proti Jakubu Raubalíkovi. Těsně před koncem však unavený brněnský hráč nevybral remízovou možnost a domácí tak nakonec zvítězili 5 : 3. Konečný výsledek je i tak pro nás lichotivý. Absolutorium zaslouží Cyrda Ponížil, který získal proti dvěma silným ruským velmistrům 1,5 bodu a celkově výsledkem 3/4 může reálně atakovat velmistrovskou normu.

Výsledky 4. kola s možností přehrání partií zde.

Extraligový víkend vlastně úplně nekončí, v pondělí od 10 hodin se předehrává zápas 9. kola – souboj obou týmů z Lysé nad Labem. Zápas je také přenášen živě na http://extraliga.chess.cz/online.php.

© pro ŠSČR Pavel Šimáček 2014